SEZON NA DYNIĘ
Jesień ma wiele, różnych obliczy. Jednym kojarzy się z długimi wieczorami pod kocem i kubkiem gorącej herbaty, innym z długimi spacerami wśród jesiennych krajobrazów. Dzieciom z kolei ze zbieraniem kasztanów i robieniem ludzików. Jedna rzecz jednak nie podlega dyskusji: w kuchni króluje dynia! Jest długo wyczekiwana przez wiele osób, ponieważ jest pyszna a do tego posiada wiele wartości odżywczych. Co więcej podczas Halloween jest ulubieńcem dzieci, które tworzą dyniowe lampiony. Przepisów z dynią w roli głównej jest mnóstwo – każdy znajdzie coś dla siebie.
WARTOŚCI ODŻYWCZE DYNI
Dynia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, przede wszystkim potasu, wapnia, fosforu, żelaza, a także magnezu. Co więcej dynię charakteryzuje wysoka zawartość karotenów – im bardziej pomarańczowa barwa, tym większa ilość karotenów i witamin. Dzięki zawartości błonnika wspomaga nasz układ trawienny. Miąższ dyni to skarbnica witamin, między innymi; A,E i K – rozpuszczalne w tłuszczach oraz C i B – rozpuszczalne w wodzie. Kolejnym atutem tego olbrzyma J jest niska kaloryczność – w 100 gramach jest tylko 30 kcal.
WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE
W okresie jesienno-zimowym dynia świetnie sprawdzi się podczas walki z przeziębieniem oraz pomoże wzmocnić nasz organizm. Zawarty w dyni beta-karoten działa przeciwzapalnie i pomaga zwalczyć przeziębienie. Z kolei witamina C i cynk wzmacniają układ odpornościowy. Dynia reguluje pracę jelit, pobudza procesy trawienne oraz oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Pamiętając o odpowiednim nawilżeniu organizmu podczas jesieni, warto sięgnąć po dynię – zawiera nawet do 90% wody. Świetnie sprawdzi się dla osób, które mają problemy z nerkami i pęcherzem, a także dla tych z nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą. Skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
DYNIA W KUCHNI
Skoro dynia dostarcza tyle witamin, a także właściwości zdrowotnych, nie ulega wątpliwości, że podczas sezonu jesienno-zimowego należy ją maksymalnie wykorzystać w kuchni. Idealnie sprawdzi się zarówno na obiad jak i deser. Z dyni, między innymi, przyrządzić można: zupę krem, curry z dyni, placki, pęczotto, zapiekankę, kotlety oraz pesto, czy popularny ostatnimi czasy – hummus. Na deser zaserwować możemy pyszne ciasto z dyni, muffinki, a nawet mus dyniowy. Jak widać, z dyni zrobić można wiele potraw, prawdziwi wielbiciele dyni mogą ją jeść na każdy posiłek.
My proponujemy przepis na klasyczną, rozgrzewającą zupę dyniową.
SKŁADNIKI:
- Dynia ważąca około 1,5 kg;
- Cebula;
- Ząbek czosnku;
- 1 łyżeczka masła;
- Około 2 cm kawałka imbiru;
- Bulion drobiowy;
- Przyprawy: sól, pieprz, opcjonalnie 1/2 łyżeczki mielonego kuminu;
OPCJONALNIE:
- 1/3 szklanki śmietanki 30%;
- Grzanki/pestki dyni;
SPOSÓB PRZYGOTOWNIA:
- Dynię kroimy na pół, usuwamy pestki, a następnie na mniejsze kawałki – czwórki lub ósemki.
- Kawałki układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem, skrapiamy oliwą, posypujemy solą i pieprzem, a następnie wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika.
- Czas pieczenia to około 35 minut, należy sprawdzać, czy dynia jest miękka. Jeśli uznamy, że jest gotowa – wyjmujemy i pozostawiamy do ostudzenia.
- Drobno posiekaną cebulę, czosnek oraz imbir należy zeszklić na maślę.
- Ostudzona dynię obrać ze skóry.
- Do miąższu dodajemy zeszkloną cebulę z czosnkiem i imbirem, doprawiamy solą, pieprzem oraz kuminem. Wszystko miksujemy na gładką maskę.
- Po zmiksowaniu puree dyniowe przekładamy do garna, podgrzewamy, wlewamy szklankę bulionu, mieszkamy. Należy dodać tyle bulionu, aby uzyskać konsystencję zupy-krem.
- Śmietankę dodajemy według upodobania.
- Można podawać z grzankami lub pestkami dyni;
SMACZNEGO 😊