Wypadanie włosów u mężczyzn
Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn takiego stanu jest wiele i są one bardzo różne (czytaj: wypadanie włosów). W przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, zwane także łysieniem typu męskiego. Dotyczy ono przeciętnie co trzeciego mężczyzny w wieku między 25. a 40. rokiem życia i około 60% mężczyzn w wieku 50 lat. Jest procesem uwarunkowanym genetycznie (często występuje rodzinnie) i rozwijającym się stopniowo. Zazwyczaj rozpoczyna się od skroniowo-czołowej utraty włosów i prowadzi do powstawania tzw. zakoli w okolicach kątów czołowych. Często równocześnie włosy przerzedzają się na czubku głowy. Obszar pozbawiony włosów powiększa się, dochodzi do zetknięcia zakoli i utworzenia większej łysiny. Włosy utrzymują się jedynie w tylnej, potylicznej części głowy.
Łysienie typu męskiego wiąże się głównie z dwoma czynnikami::
- postępującą miniaturyzacją mieszków włosowych,
- obecnością androgenów (hormonów męskich).
W łysieniu androgenowym następuje skrócenie długości fazy wzrostu włosa (fazy anagenu), prowadzące do pojawiania się w kolejnych cyklach coraz krótszych i słabszych włosów. Jednocześnie dochodzi do wydłużenia fazy wypadania (fazy telogenu) oraz wydłużenia okresu pomiędzy tą fazą a rozpoczęciem kolejnego cyklu. Cały ten mechanizm jest wynikiem złożonych przemian biochemicznych zachodzących w mieszkach włosowych pod wpływem dihydrotestosteronu (DHT). DHT jest pochodną testosteronu (męskiego hormonu z grupy androgenów), powstającą w wyniku działania enzymu 5-alfa-reduktazy testosteronowej. Zmiany wywołane obecnością DHT prowadzą do postępującego procesu miniaturyzacji mieszków włosowych i osłabienia ich ukrwienia. Wiąże się to ze zmianami w budowie naczyń krwionośnych skóry głowy. Niewystarczające krążenie subepidermalne powoduje, że mieszek włosowy nie jest wystarczająco odżywiony. Włosy stają się coraz cieńsze i słabiej wybarwione. Wielkość mieszka włosowego maleje z każdym cyklem. Z czasem wzrost włosów zostaje praktycznie całkowicie zatrzymany. Działanie androgenów na mieszek włosowy powoduje również zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernej produkcji łoju i nasila wpadanie włosów.
Jak sobie radzić z łysieniem typu męskiego?
Postęp wypadania włosów w przypadku łysienia typu męskiego najłatwiej zatrzymać we wczesnym jego stadium, kiedy nie doszło jeszcze do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych.
Najlepiej podejść do tego problemu w sposób kompleksowy poprzez:
- zablokowanie przemiany testosteronu w dihyrotestosteron (DHT)
- wzmocnienie mieszka włosowego poprzez poprawę jego ukrwienia i odżywienia
- ograniczenie wydzielania łoju
Innowacyjnymi produktami, podchodzącymi kompleksowo do problemu wypadania włosów typu męskiego, których skuteczność w hamowaniu wypadania włosów potwierdzona została w badaniach aplikacyjnych jest linia produktów dermena® men.
Polecane preparaty
SZAMPON dermena® MEN
- hamuje wypadanie włosów
- stymuluje odrastanie włosów
LOTION dermena® MEN
- hamuje wypadanie włosów
- stymuluje odrastanie włosów
KURACJA W AMPUŁKACH dermena® MEN
- hamuje wypadanie włosów
- stymuluje odrastanie włosów