Jak poradzić sobie z łupieżem?
Łupież to nic innego jak łuszcząca się skóra głowy. Pomijając fakt, iż jest to problem zawstydzający, to przede wszystkim wymaga leczenia.Skąd się to bierze?
Za łupież na głowie odpowiada Pityrosporum ovale – mikroskopijny grzyb drożdżakowaty. Lubi powierzchnię tłustą i podrażnioną. Właśnie taka pozwala mu na rozmnażanie, a co za tym idzie – infekcję grzybiczą. Może ona skutkować łupieżem tłustym i suchym. Pierwszy, jak sama nazwa wskazuje tworzy się na tłustej powierzchni, w środowisku beztlenowym. Im więcej tworzy się grzybów, tym robi się większy stan zapalny. Skóra jest zaczerwieniona i swędzi, co skutkuje złuszczaniem się naskórka. Tworzą się żółte płatki, które odpadają od skóry i lądują na naszych ubraniach. Zdarza się jednak, ze łupież mają osoby bez skłonności do przetłuszczania się skóry głowy, ale są nazbyt wrażliwe na Pityrosporum ovale i już niewielkie jego ilości powodują stan zapalny. Najczęściej dzieje się tak, za sprawą źle dobranych kosmetyków, które bardzo wysuszają skórę. Warto wybierać łagodną pielęgnację łagodne, które nie zrobią spustoszenia na głowie.
Jak leczyć?
Co ciekawe drożdżak ten występuje częściej zimą, bo ma ku temu idealne warunki. Nosimy czapki, na głowie jest ciepło i skóra nie oddycha. Latem z kolei promienie UV chronią naszą skórę przed powstawaniem grzybów, dlatego osób cierpiących na tę dolegliwość jest znacznie mniej. Jednak nie wystarczy ubierać jasnych ubrań, by wstydliwy problem zniknął. Warto zainwestować w specjalne kosmetyki, które mają w składzie przykładowo ketokonazol, piroktolanina, pirytonian cynku czy siarczan selenu. Właśnie w oparciu o jeden z tych składników powstał SZAMPON dermena® PLUS. Dokładniej chodzi o pirokton olaminy, który działa przeciwłupieżowo, ale też pozytywnie wpływa na równowagę mikroflory naskórka, chroniąc przed nadmiernym rozwojem wcześniej wspomnianego drożdżaka. Oczyszcza naskórek z płatków łupieżu i zabezpiecza skórę głowy.
Podziel się: